Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Korczaka w Zielonce

Biblioteka - imprezy

DZIEŃ BIAŁYCH KRUKÓW 2004       Z inicjatywy biblioteki szkolnej pod kierownictwem Ewy Wilczyńskiej w czerwcu przygotowuje się wielka sensacyjna ekspozycja bibliofilska - "białe kruki" czyli najcenniejsze stare księgi.
       W naszej szkolnej bibliotece wystawione będą piękne stare księgi - takie, które wzbudzają zachwyt znawców i rozbudzają ciekawość wszystkich. Będzie można je obejrzeć i prawie dotknąć w sali przy bibliotece i usłyszeć opowieść o dziejach książki, o ich przeróżnych formach, o najcenniejszych egzemplarzach, które już w średniowieczu bywały poprzykuwane łańcuchami do blatu czytelni. Ta inicjatywa to niezwykle interesujące uzupełnienie szkolnego projektu Comenius - "Reading Star Children" i akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Poprzedza i wieńczy zarazem zapowiadany od roku przez organizatorów projektu Comenius - Festiwal czytania w naszej szkole. Nauczycieli wraz z uczniami, a także wszystkich zainteresowanych sprawami książek i czytelnictwa oczekuje pani Ewa.
Strona tytułowa Kronik Długosza


Pierwsze wydanie paryskie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza


........relacja ucznia........
Sprawozdanie ze zwiedzania wystawy w bibliotece, pt.,„BIAŁE KRUKI”

Dnia 04.06.2004 (piątek) cała klasa 6c poszła do biblioteki w celu obejrzenia wystawy pt.„Białe kruki”. Na wystawie mieliśmy okazję podziwiać wiele wspaniałych i starych książek. Pani Ewa, nasza szkolna bibliotekarka zorganizowała wypożyczenie wystawy. Pani Ewa bardzo dobrze zna historię każdej książki. Szczegółowo przybliżyła nam wiele ciekawych informacji dotyczących każdej z nich. Niestety eksponatów nie można było dotykać, a było to bardzo nęcące, zwłaszcza przy oglądaniu kartki z książki napisanej pismem Braile'a.
Wystawa była bardzo ciekawa i kształcąca. Myślę, że w naszej szkole powinno być organizowanych więcej takich wystaw.

E.M


Elzewir czyli najdawniejszy kieszonkowy przewodnik turystyczny z XVI wieku - o Polsce i Litwie
o wielkości oikoło 7x12 cm, doskonale mieszczący się w dłoni
zobacz jego stronę tytułowąStrona z Kronik Długosza z ilustracją miedziorytniczą i ozdobną pierwszą literą akapituLuksusowo oprawiona w skórę i posrebrzane okucia Biblia - Nowy Testament w przekładzie polskim ks. Jakuba Wujka

       RELACJA - komentarz webmastera

       W dniach 3 i 4 czerwca w czytelni panowało ożywienie. Wychowawczynie i polonistki o umówionej porze przyprowadzały klasę i odbywała się najbardziej niezwykła lekcja biblioteczna. Uczniowie oglądali cenne "Białe kruki" czyli okazy bibliofilskie, rzadko spotykane egzemplarze, wielkie i maleńkie, egzotyczne, oprawne w skórę, ozdobione srebrnymi blaszkami, obite deskami, w różnych językach, okazy pierwszego wydania, ozdobione miedziorytami. Wielu uczniów po raz pierwszy w życiu widziało książki starsze niż ich dziadkowie - a przecież zobaczyło tu na własne oczy nawet książkę wydaną w XVI wieku. Pani bibliotekarka opowiadała interesująco o starych książkach, przytaczala bardzo wiele szczegółów dotyczących starych metod wydawniczych. Na wybranych przykładach podkreślała wielką różnorodność w dziejach książki. uzupełnieniem wystawki były przykłady dawnych czasopism z XIX i XX wieku.

       Ta dwudniowa impreza intelektualna zaistniała w naszej szkole po raz pierwszy. Zawdzięczamy to pasji popularyzatorskiej naszej bibliotekarki, pani Ewy Wilczyńskiej i współpracy z wieloma miłośnikami książek i zarazem przyjaciółmi szkoły. Serdecznie dziękujemy za wypożyczenie zbiorów.

       Zapraszamy do współpracy z biblioteką!
       Tu można przynieść swoje stare niepotrzebne książki.
       Nie oddawaj książek na makulaturę! Nie wyrzucaj!
       Podaruj książkę bibliotece!
       Książka czytana żyje dalej!
       Najbardziej potrzebujemy lektur, bajek, także aktualnych podręczników (używane ale niezniszczone podręczniki trafią do rąk uczniów)
       Zbieramy także książki Janusza Korczaka, naszego patrona, oraz książki i artykuły o nim i jego pedagogice. Planujemy stworzyć kącik Patrona z jego publikacjami.
       W przyszłym roku znów zorganizujemy akcję popularyzacji wiedzy o książce - zapraszamy bibliofilów do współpracy.Pierwsza strona dzieła Długosza z naszej szkolnej wystawy "Białe Kruki"

WYBRANE OBIEKTY EKSPOZYCJI - spis (autor, tytuł, miejsce i rok wydania, wydawca, komentarz)

 • Flawiusz - "Wojna Żydowska" - wydana w 1590 r., polska oprawa opatrzona herbem Lubicz
   
 • Elzewir z serii Republiki: "Polska i Litwa" - Leida, 1577 (I wydanie, oprawa pergaminowa z roku 1630)
   
 • Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz" - Paryż, 1834, Pierwodruk (z księgozbioru Michała Chodźki)
   
 • Dzieła Ignacego Krasickiego - Warszawa, 1829 - W Drukarni Glűcksberga, I wydanie Dzieł Zbiorowych
   
 • Druk Regulaminowy Wydawnictwa Trzaski, Everta i Michalskiego z roku 1931
   
 • Reklama Leksykonu Ilustrowanego - Warszawa, 1931
   
 • Druk Regulaminowy Encyklopedii Meyersa 17 tomowej, Lipsk - Wiedeń, 1897 Rok
   
 • Jan Stanisław Kopczewski - "O naszym Hymnie Narodowym" - Warszawa, 1982
   
 • "Ilustrowana Encyklopedia" Trzaski, Everta i Michalskiego, Tom I (wydanie V tomowe) (Przykład luksusowego wydania encyklopedii)
   
 • "Nowy Testament" - Ks. Jakuba Wujka - Lipsk, 1851 (Przykład luksusowej oprawy XIX wiecznej ze srebrnymi okuciami z roku 1854)
   
 • Jan Długosz - "Historia Polski" - Lipsk, 1712 (I kompletne wydanie Historii Polski J. Długosza)
   
 • "Ewangelia" - Niemcy, 1733 R. (typowy przykład druku pisanego niemieckim gotykiem)
   
 • "Historia Powszechna i Polska" - Jerozolima, 1943 (książka wydana do szkół polskich na środkowym wschodzie)
   
 • "Panegiryk napisany na pogrzeb Andrzeja Stadnickiego" - Kraków 1632, druk Andrzeja Piotrkowczyka
   
 • "Pamiętnik Historyczny o wyprawie partyzanckiej do Polski w roku 1833" - Lipsk 1863
   
 • M. Skałkowski - "Książę Józef" - Bytom, 1913 (Wydanie Luksusowe z pocz. XX w)


       Wkrótce zamieścimy fotografie z imprezy.

poczta szkolnaautor: Anna Rozalska