Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce
rok szkolny 2004 -2005

Święto Wiosny
SPRINGDAY
21 marca 2005

Jak to w europejskich jaskiniach bywało...


       W dniu 21 marca budynek szkolny został\ przemianowany na jaskinię, przybyli uczniowie zastali na korytarzach już kilka wielkich malowideł jaskiniowych (wykonanych na plastyce w ubiegłych latach). Udali się do swoich jaskiń, aby tam wraz ze swymi wychowawcami wykonać kilka zadań.

       Pierwszym było wybranie sobie nazwy plemiennej i ułożenie okrzyku powitalnego. Potem omawiano prawo jaskiniowe. Wykonano także malowidła skalne.

       Bardzo wielu jaskiniowców przybyło przebranych w futra i prehistoryczne ozdoby. W południe cały lud jaskiniowej krainy spotkał się na dużej sali czyli w naszej największej jaskini.

       Uroczyste powitanie przybyłych klas było od razu okazją do przedstawienia ich nazwy i pokazania okrzyku plemiennego.

Nasze plemiona to:

Flinstonowie (4a)
Srebrne lwy (4b)
Nawiedzone ości (4c)
Jaskiniowe ludki (5a)
Krwawe orły (5b)
Rozwścieczone mamuty (6a)
Mamuciaki (6b)
Dzikie insekty (6c)


       Po okrzykach plemiennych powitano uroczyście przybyłego wodza naszego ludu - czyli naszą panią Dyrektor we wspaniałym stroju z futer i skór, w koralikach i z czarodziejskim amuletem - skórzanym woreczkiem zawierającym garść prawdziwych zębów (troskliwie zbieranych w rodzinie mleczaków). Wodzowi towarzyszyła strażniczka tajemnic i sekretów czyli pani Agnieszka - szkolna sekretarka. Na podium przygotowano dla szacownych gości siedziska wymoszczone futrami. W pobliżu miejsca na palenisko dało się zauważyć sporo kości, a nawet jeden polegujący szkielet.

       Szamanka, która zna wszelkie tajemnice przyrody wskazała przybyłym dwa olbrzymie kształty widniejące nad głowami - słońce i księżyc. Te dwa kosmiczne światła dzielą się czasem doby po równo właśnie dzisiaj - w pierwszym dniu wiosny. Uczeni nazywają to zjawisko równonocą. Szamanka objaśniła przybyłym te tajemnice. Wiosna zaczyna się z dniem równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia jesiennego. Na półkuli północnej trwa od 21 marca do ok 24 czerwca. Pory roku to okresy klimatyczne (wiosna, lato, jesień, zima). Pory roku wynikają z ruchu Ziemi wokół Słońca. Pory roku mają też związek z nachyleniem osi ziemskiej do płaszczyzny orbity. Od przechylenia osi ziemskiej zależy zmienne w ciągu roku nasłonecznienieróżnych obszarów kuli ziemskiej. Na półkuli północnej rozpoczyna się wiosna, a napółkuli południowej w tym samym momencie rozpoczyna się jesień. Astrronomiczne pory roku zależą od ruchu Słońca po ekliptyce. Pory roku klimatyczne i astronomiczne pokrywają się w przybliżeniiu. Dla naszych przodków przez całe tysiąclecia wiedza astronomiczna była niedostępna - zaledwie kilku ludzi potrafiło rozpoznawać znaki słońca i księżyca, obliczać rachubę czasu. Być może w takim miejscu jak Kamienny Krąg w Stonenhenge dokonywano tych obserwacji i wyliczeń.

       Potem była mowa o czterech żywiołach przyrody, a są to:

Z I E M I A

P O W I E T R Z E

O G I E Ń

W O D A


       Kiedy odchodzi zima, a zaczyna panować wiosna, to cztery żywioły świata przyrody zmieniają swą postać. Zpytaliśmy na koniec Naszego Wielkiego Wodza, czy jakieś Żywioły zagrażają nam. Wielki Wódz uspokoił wszystkich zebranych jaskiniowców, że w naszej krainie, w naszej jaskini SP3 nie zagrażają nam niebezpieczeństwa ze strony żywiołów, ze wszystkimi potrafimy już sobie poradzić. Zyjemy w bezpiecznym miejscu. Uradowane szamanki ostańczyły wesoły taniec.

       Przybyłe plemiona jaskiniowe przyniosły dary dla Wielkiego Wodza - delegacje plemion podchodziły na środek kolejno i składały u stóp wodza swe malowidła i swe karty praw jaskiniowych. W nagrodę otrzymały słodki poczęstunek ufundowany przez nasz jaskiniowy sklepiczek.

       Wielki wóz niesłychanie zaciekawiony zapragnął poznać, jakie prawa pragną mieć ustalone nasze plemiona. Prawa zostały uroczyście odczytane i skomentowane przez Wodza. Plemię "Mamuciaków" (6B) miało prawa zapisane iście jaskiniowym pismem, którego nikt nie rozumiał. Wezwaliśmy więc do pomocy ich przedstawiciela, a był to straszny jaskiniowiec z maczugą, odziany w bardzo obszarpane futra i skóry - a był to Kamil. On sam odczytał i objaśnił Wielkiemu Wodzowi spisane prawa.

       Wspaniale wypadła prezentacja przebrań jaskiniowych. Każda klasa-plemię wystawiło swą reprezentację, bardzo wielu jaskiniowców było w skórach i futrach, wielu było pomalowanych, miało niezwykłe ozdoby, prehistoryczną biżuterię, miało dziwne nakrycia głowy albo peruki. Kilka osób było nawet boso. Pokaz przebrań był imponujący.

       Wreszcie przystąpiliśmy do przywołania nastroju spotkań wokół ogniska, kiedy trwają opowieści, snute legendy i bajki. Zaproszono na środek przedstawiecieli każdego plemienia, którzy specjalnie na ten dzień przygotowali jeden wybrany tekst, aby go nam opowiedzieć. Były to bajki - znalezione w książkach, znane lub nieznane, albo nawet wymyślone przez zawodnika. - taką bajkę przygotowała Zuzia z plemienia "Krwawych Orłów" i Robert z plemienia "Dzikich insektów". Widownia ćwiczyła cierpliwe i uważne słuchanie, a występujący starali się mówić lub czytać wyraźnie i głośno, a przede wszystkim pokonać tremę.

       Z opowieściami wystąpili: Marta z plemienia "Flinstonowie", Iza z plemienia "Srebrne Lwy", Kinga z plemienia "Nawiedzone ości", Emiliana z plemienia "Jaskiniowe ludki", Zuzia z plemienia "Krwawe orły", Aneta z plemienia "Mamuciaki" i Robert z plemienia "Dzikich insektów". Potem szamanka zadawała widowni pytania dotyczące szczegółów z wysłuchanych opowieści. Odpowiedzi nagradzano słodyczami z koszyczka.

       Tak zakończyło się nasze Jaskiniowe święto Wiosny - Jaskiniowy "Spring Day" połączony z dniem czytania. W holu wejściowym i umieszczono na białej styropianowej skale kartę jaskiniowych praw.


P R A W O

Prawa plemienia "Flinstonów"

Prawa plemienia "Krwawe Orły"

Obowiązki plemienia "Krwawe Orły"

Prawa plemienia "Nawiedzone ości"

Obowiązki plemienia "Nawiedzone ości"(4c)

Prawa jaskiniowca plemienia "Rozwścieczone Mamuty"

Prawa jaskiniowca plemienia "Dzikie insekty"

Obowiązki jaskiniowca plemienia "Dzikie insekty"

Prawa jaskiniowej szkoły

Obowiązki jaskiniowca

Podsumowanie

       Jaskiniowe święto wiosny okazało się imprezą nietrudną do przygotowania w niedługim terminie. Dzięki dobre współpracy scenariusz i dekoracje pojawiły się na czas. Każdy z nauczycieli otrzymał opracowane wytyczne do pracy z klasą w ciągu dwóch godzin. Uczniowie łatwo dostroili się do oczekiwań. Najtrudniejszym zadaniem z punktu widzenia nauczycieli było opracowanie praw. Uczniowie oczywiście co roku mają okazję do poznawania praw naszej szkoły. We wrześniu omawia się na lekcjach wychowawczych skrótowo prawa i obowiązki ucznia. W pracowni komputerowej omawia się regulamin pracowni. W pracowni plastyki także. Na pierwszych zajęciach wychowania fizycznego omawia się zasady bezpieczeństwa i regulamin sali gimnastycznej. Przed każdą wycieczką i wakacjami przypomina się ogólne i szczegółowe zasady bezpieczeństwa. Ale nie zdarzało się chyba, aby uczniowie sami układali i redagowali prawa. Wczuwając się w sytuację jaskiniowca łatwo "tłumaczyli" znane im prawa szkolne na jaskiniowe. Zrobili to z humorem. Ale wśród praw jaskiniowych jest też wiele takich, które ujawniają pragnienia uczniów. Jak Spodziewamy się - jedną z głównych zalet tego zadania było praktyczne "stanowienie" prawa i zrozumienie, że dobre prawo to przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich.
       Jaskiniowe "Święto Wiosny" czyli SPRINGDAY pod hasłem "Jak to w europejskich jaskiniach bywało" został opisany i opublikowany na stronie europejskiej akcji SpringDay.
       W praktyce szkolnej często bywa, iż nie wraca się do minionych wydarzeń, nie ma czasu ani okazji na wspominanie i refleksje. Szkolna strona internetowa i kronika szkolna to takie miejsca i sposoby, które umożliwiają wspomninia i powroty. zapełnia się jaskiniowa szkoła  do góry

 szamanka Przyroda tłumaczy tajemnice wiosny  do góry

 przy miejscu centralnym zasiedli Wielki Wódz i Strażnik  do góry

 plemiona niosą dary dla wodza  do góry

 parada jaskiniowców  do góry

 oto nasz lud jaskiniowy  do góry

 najpiękniejsze jaskiniowe dziewczyny  do góry

 plemienne piękności  do góry

 oto przebrane wesołe osoby za córki wodza  do góry

 najweselsi przebrani jaskiniowcy  do góry

 nagroda słodka z koszyczka  do góry

 taniec szamanek - Przyrody i Informy  do góry

 jaskiniowiec Kamil wyposażony w magiczną maczugę tłumaczy prawa zapisane dziwnymi jaskiniowymi kulfonami  do góry

 Iza zwalczyła tremę i pięknie czytała  do góry

 Emiliana opowiada bajki, a nieopodal leży sobie szkielet...  do góry

 Zuzia i jej surrealistyczna bajka  do góry


poczta szkolnaautor: Anna Rozalska

do strony głównej