Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce
rok szkolny 2005 -2006

Poznajemy okolice Zielonki- 29 IX 2005

 

         Dnia 29.09.05 o godz 8.45 zebrały się klasy V pod szkołą. Był pochmurny dzień.

         Około godz 9.00 wyjechaliśmy do barokowego kościoła w Kobyłce pod wezwaniem św. Trójcy. Czekaliśmy ok pół godziny na księdza i weszliśmy do środka. Jest to bardzo ładny kościół. Ksiądz wikariusz krótko opowiedział nam o histori tego kościoła. Nadszedł proboszcz tej parafi. Oprowadził nas po kościele, pokazał bardzo stare konfesjonały, organy i ambony. Na zewnątrz zobaczyliśmy odkryte w 2000 roku obrazy z drogi krzyżowej.

         Po zwiedzeniu kościoła pojechaliśmy do Ossowa na miejsce, gdzie zginął ksiądz kapelan Ignacy Skorupka na wojnie z Rosją w 1920r.

         Następnie byliśmy w kapliczce i małym cmentarzu dla poległych w II wojnie światowej.

         Kolejnym celem naszej podróży był pomnik "Na Kruczku". był on poświęcony ok 60 rozstrzelanym podczas II wojny światowej osobom z Zielonki, Marek i Pustelnika. Postawiliśmy dość dużo zniczy.

         Pojechaliśmy do Domu Opieki Społecznej w Zielonce. Staraliśmy zachowywać dość cicho aby nie zakłócać spokoju starszym osobom. Dyrektor domu rencistów zaprowadził nas do kapliczki i cmentarzyka poświęconego nauczycielkom chroniącym się w tym domu.

         Póżniej byliśmy przy pomniku harcerzy. Był poświęcony zabitym w 1939 r. harcerzom i innym mieszkańcom Zielonki w odwecie za powywieszanie tekstów Roty na słupach i tablicach ogłoszeniowych, ale przed egzekucją zbiegło 2 ludzi. Pierwszy zbiegł po wyjściu z ciężarówki a drugi tuż przed rozstrzelaniem. Było to dokładnie 11 listopada - w święto Niepodległości.

         Wróciliśmy przed 14.00. Była to ciekawa wycieczka

[relacja: Cezary Kryszkiewicz 5c]


fot [ ]


poczta szkolnaautor: Anna Rozalska

do strony głównej