Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce
rok szkolny 2013-14

Projekt Comenius

Dzień Norweski

4 grudnia 2013

 

      O Norwegii w naszej szkole

     4 grudnia społeczność szkolna miała okazję poznać troszeczkę bliżej kraj jednej ze szkół partnerskich, współpracującej z nami w ramach programu europejskiego Comenius - LOL. Dniem norweskim rozpoczęliśmy cykl prezentacji naszych partnerów.

     Zarówno uczniowie klas młodszych, jak i starszych, przez wiele dni gromadzili informacje, ciekawostki oraz rekwizyty związane z Norwegią. W rezultacie powstały przepiękne plakaty oraz gazetki ścienne, które wisząc w szkolnych korytarzach stały się źródłem informacji o tym skandynawskim kraju dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców, odwiedzających szkołę.

     Prace zdominowane były zdjęciami, urzekających pięknem krajobrazów norweskich, lecz zaprezentowany został również cały wachlarz innych tematów, począwszy od historii, zwierząt występujących w Norwegii i tradycyjnych legend, poprzez sztukę, sławne postacie, rodzinę królewską, narodową kuchnię norweską aż po najpopularniejszych sportowców.

     Klasy 4-6 zebrały się również w sali gimnastycznej, gdzie klasa 6b rozpoczęła spotkanie odegraniem hymnu norweskiego, a następnie, ku zaskoczeniu wszystkich, kilku Wikingów energicznie wbiegło do sali i rozegrało krótki pojedynek o względy dwóch dziewcząt ubranych w ludowe stroje norweskie.

     Następnie koordynator projektu LOL przypomniał wszystkim, jaka jest idea Outdoor Learning, oraz przedstawił zdjęcia z pierwszego spotkania nauczycieli ze szkół partnerskich, które odbyło się w październiku w Norwegii.

     Po tym wstępie Natalka i Basia z kl.Vc pokazały krótkie prezentacje o Norwegii, a Radek przedstawił historię kraju "w pigułce". Spotkanie urozmaicił występ kl. IVb, która pod kierownictwem pani Ewy Pryt zaprezentowała ludową piosenkę norweską.

     W dalszej części mogliśmy poznać szczegółowo malarstwo norweskie, dzięki prezentacji uczniów z klasy IVa, a nawet skosztować potraw z kuchni norweskiej, przygotowanych przez mamę uczennicy z kl. V a oraz ucznia z kl.Vc.

     Uczniowie klas młodszych obejrzeli zaś krótkie prezentacje o Norwegii i projekcie LOL w swoich salach lekcyjnych, a niektórzy wysłuchali też starej baśni norweskiej. Dowiedzieli się wielu rzeczy o Norwegii, a pierwszaki wręcz zadziwiły autorkę raportu poziomem swojej wiedzy!

     Wszystkim, którzy włożyli tyle pracy w przygotowanie wydarzenia składamy serdeczne podziękowania - oczywiście po norwesku: TAKK!

     Następnym krajem, który zagości w naszej szkole na jeden dzień na początku lutego, będą Włochy!

Szkolny koordynator projektu LOL
Małgorzata Zawisza

 

fot, opracowanie: autor strony

autor: Anna Rozalska Opublikowano:2013.12.11 Aktualizacja strony: 2013.12.11 Start