Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce
rok szkolny 2013-14

Projekt Comenius LOL

Dzień Islandii

22 maja 2014

 Lively OutDoor Learning

     22 maja na dużej sali odbył się pokaz o islandzkiej szkole partnerskiej oraz o przyrodzie i ciekawostkach z Islandii.

     Relacja ucznia

     22 maja w Szkole Podstawowej Nr3 w Zielonce odbył się Dzień Islandii. Wydarzenie to miało na celu przedstawienie uczniom ciekawostek o Islandii, jak i zapoznanie ich z tym krajem. W wydarzeniu brali udział uczniowie z klas 0 - 6.

     Podczas Dnia Islandzkiego uczniowie przedstawili wiele projektów dotyczących Islandii, np. o islandzkim sporcie, czy o tamtejszym krajobrazie. Dodatkową prezentację przygotowali nauczyciele z naszej szkoły, którzy spędzili tydzień w islandzkiej szkole, również biorącej udział w projekcie Lively Outdoor Learning. Na koniec uczniowie klas 5 zaprezentowali typowe ciasta i słodycze z Islandii, którymi poczęstowali wszystkich obecnych.

pokaz

gazetka o Islandii przygotowana na świetlicy

     22nd May, In Primary School Number 3 in Zielonka was a "Iceland Day".

     This event had to showed students curiosities about Iceland and introduced them that country. At that event were students from class 0 - 6.

     At "Iceland Day" students showed lot of projects about Iceland, for example, about Iceland sports, or landscape in this country. The additional project made our teachers, who were one week in iceland's school from Lively Outdoor Learning Programme. In the end, students from class 5 showed a typical cakes and candies from Iceland and they gave them for other people on "Iceland Day".

tekst: Krzysztof Ł. kl.6

foto

     Relacja ucznia

     Dnia 22.05.2014 r. odbył się Dzień Islandzki zorganizowany przez nauczycieli naszej szkoły. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 4-6.

     Gdy wszyscy zebrali się w sali, powitała nas pani Małgorzata Zawisza. Nastęnie pan Dominik Marszał pokazał nam zdjęcia ze szkoły islandzkiej. Ciekawostką było to, że uczniowie chodzą na terenie całej szkoły bez butów! Dowiedzieliśmy się także, jak wyglądają tam zajęcia w terenie. Potem kilka osób zadało pytania. Na pytanie "Jak duża jest szkoła w Islandii", pan Dominik odpowiedział, że jest ponad dwa razy większa od naszej SP3. Później Ania z klasy piątej zaśpiewała popularną w Islandii piosenkę "Wanderlust" piosenkarki Björk. Gdy ucichły brawa, rozpoczęły się prezentacje o Islandii na temat wulkanów, lodowców oraz sportowców. Na koniec każdy mógł poczęstować się specjałami islandzkiej kuchni, na przykład tęczową galaretką czy ciastem z gorzkiej czekolady.

     Dzień Islandzki był bardzo wesoły. Wszyscy świetnie się bawili poznając kulturę, tradycje i kuchnię islandzką a także dowiadując się ciekawych informacji o tym kraju.

tekst: Weronika C. kl.6

foto

     Uczniowie z klasy piątej przygotowali quiz wiedzy o Islandii, w którym rozdawano islandzkie smakołyki za dobre odpowiedzi. A oto pytania quizu:

  • Jakie wyjątkowe (czyli inne niż w większej części Europy) zagrożenia naturalne grożą mieszkańcom Islandii?
  • Dlaczego Islandia może sobie pozwolić (mimo kryzysu finansowego) na podgrzewanie chodników w stolicy podczas długiej i mroźnej zimy?
  • Z jakiego powodu na Islandii występują wulkany?
  • W jaki sposób powstała najwyższa góra Islandii?
  • Co oznacza po islandzku słowo jukull?
  • Opisz jaką wysokość osiągają wierzby i brzozy w islandzkich lasach?
  • Dlaczego w Islandii mówi się, że prysznic jest ze zgniłych jajek?
  • Co to jest Hekla?
  • Gdzie są zlokalizowane główne miasta Islandii?
  • Dlaczego w Islandii można uprawiać cytrusy, mimo że klimat temu nie sprzyja?

foto

 

tekst, fot
opracowanie: autor strony

autor: Anna Rozalska Opublikowano:2014.05.25 Aktualizacja strony: 2014.08.22 Start