Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce
rok szkolny 2014-15

L.O.L. projekt Comenius

Spotkanie projektowe w Estonii

24-27 września 2014

 

foto

     W dniach 24-27 września 2014 delegacja szkoły wzięła udział w spotkaniu projektu europejskiej współpracy szkół Comenius. W naszym dwuletnim projekcie "Lively Outdoor Learning" opracowujemy pomysły na przeprowadzanie zajęć szkolnych na zewnątrz budynku szkoły, a nie w klasie. Projekt dotyczy wszystkich przedmiotów oraz pomysłów na zajęcia o tematyce międzyprzedmiotowej.

foto

     W spotkaniu wzięli udział: pani Justyna Adamowicz, pani Grażyna Olszowska i pani Anna Rozalska. Spotkanie w Estonii odbyło się w szkole umiejscowionej w stolicy - Tallinnie, w dzielnicy blokowej niedaleko od Starego Miasta. 3-piętrowa szkoła jest przestronna, odnowiona i zadbana. Jest to zespół szkół a właściwie połączona szkoła od klasy pierwszej do 10. Do szkoły uczęszcza około dwustu dzieci, a więc niedużo w porównaniu z sporym gmachem. W 2-skrzydłowym budynku mieści się dużo klas, pracowni i pomieszczeń zapleczowych, gabinetów, stołówkę, a także dużą salę teatralną na najwyższym piętrze. Sala gimnastyczna zajmuje trzecie skrzydło. Przy szkole położone jest niewielkie boisko.

foto

foto

     W trakcie spotkania odbyła się uroczystość powitalna w sali teatralnej. Zespół uczniowski przedstawił piosenkę ludową z akompaniamentem, a zespół chóralny nauczycieli zaśpiewał piękny utwór na głosy. Konferansjerkę prowadzili uczniowie. Każda z delegacji przedstawiła prezentację uczniowskiego konkursu fotograficznego o okolicy swojej szkoły w formie pokazu, galerii lub filmu.

     W trakcie spotkania wyświetlono film o szkole gospodarzy oraz piękny film o historii i kulturze Estonii. Goście zwiedzili budynek szkolny zapoznając się z różnymi pracowniami. Była okazja do krótkich wizyt w klasach w trakcie prowadzonych poszczególnych lekcji. Na spotkaniu roboczym podsumowano dotychczasowe prace i pomysły. Zaplanowano dalsze przedsięwzięcia i fazy pracy.

foto

foto

     Gospodarze zaprosili nas do uczestnictwa w dwóch ciekawych zajęciach na zewnątrz szkoły. Najpierw pojechaliśmy wraz z klasą piątą do odległego o kilkadziesiąt kilometrów rezerwatu bagien, w którym urządzona jest ścieżka edukacyjna z tablicami poglądowymi. Uczniowie pracowali z kartami pracy, rozpoznawali endemiczne gatunki roślin. Pobrali także próbki wody z różnych jeziorek bagiennych. Ta wycieczka zakończyła się posiłkiem przy ognisku.

foto

     Kolejna lekcja na zewnątrz szkoły, w której uczestniczyliśmy była przygotowana przez nauczycieli wspólnie z klasą starszą. Na zajęcia przeszliśmy kilkanaście minut do niedaleko położonego zabytkowego parku im. Katarzymy. Wylosowano zespoły zadaniowe składające się z uczniów i nauczycieli. Zadaniem był szlak przemarszu pomiędzy wyznaczonymi punktami do odnalezienia według mapki. W każdym punkcie należało wykonać przewidziane, inne zadanie. W niektórych punktach czekali na zawodników wyznaczenie uczniowie z zadaniami - zagadkami lub quizami.

foto

     Najciekawszym jednak spotkaniem pozaszkolnym, w którym wzięliśmy udział były warsztaty marcepanowe. Jest to niezwykła tradycyjna specjalność w stolicy Estonii. Warsztaty prowadzi sławna wytwórnia czekolady i słodyczy, a mogą w nich wziąć udział nie tylko klasy, ale i rodziny lub grupy przyjaciół. W trakcie warsztatów można nauczyć się sporządzać masę marcepanową z mielonych migdałów i glukozy z niewielkim dodatkiem wody, a następnie uformować wedłu własnego pomysłu rzeźbkę lub figurkę. Przygotowanymi farbkami spożywczymi pomalowaliśmy swoje wytwory. Każdy otrzymał certyfikat twórcy marcepanu.

foto

     W trakcie popołudnia nauczyciele mieli możliwość bliższego poznania kultury i tradycji estońskich zwiedzając muzea i zabytki Tallina.

 

tekst, fot
opracowanie: autor strony

autor: Anna Rozalska Opublikowano:2014.10.05 Aktualizacja strony: 2014.10.07 Start